تاتو داخل چشم چیست؟ چه خطرات و عوارضی دارد؟

تاتو داخل چشم به تاتو کره چشم معروف است و به آن تاتو اسکلرا هم گفته می‌شود، اسکلرا همان قسمت سفیدی داخل چشم است که تاتو داخل این قسمت انجام می‌شود.

این نوع تاتو که بسیار هم رواج پیدا کرده است از دائمی ترین و خطرناک ترین نوع تاتو محسوب می‌شود. اگر تصمیم گرفته اید این تاتو را انجام بدید، در نظر داشته باشید که نمی‌توانید جوهر را از چشم خود خارج کنید. بنابر این با اطمینان کامل و آگاهی از خطرات و عوارض آن اقدام به انجام تاتو کنید.</p>

 

نحوه‌ی انجام تاتو داخل چشم</strong>

این تاتو با تزریق جوهر به واسطه‌ی سوزن در زیر لایه بسیار نازکی از پوست به نام ملتحمه که سفیدی چشم را می‌پوشاند، انجام می‌شود. این سوزن به دستگاهی متصل است که در هر دقیقه 3000 بار به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند تا جوهر به عمق 1 میلی متری چشم تزریق شود.

تزریق باید در چند نقطه انجام ‌گیرد. سپس جوهر از این نقاط شروع به حرکت می‌کند و تمام سطح اسکلرا را می‌پوشاند. اگر چه تنها چند تاتو کار حرفه ای و کار بلد در جهان به انجام این تاتو مسلط هستند، اما متاسفانه امروزه علی الخصوص در کشور ما توسط تاتوکارن غیر حرفه‌ای و نابلد بسیاری انجام می‌شود.

 

<h2>عو</strong>ارض و خطرات تاتو داخل چشم</strong>

 • واکنش‌های آلرژیک و عفونت‌ها

از شایع ترین عوارض تاتو داخل چشم، عفونت‌ها هستند که به سبب دلایل متفاوتی ایجاد می‌شوند. این عفونت‌ها ناشی از جوهر‌های آلوده، رعایت نکردن اصول بهداشتی توسط تاتو کار و استفاده از تجهیزات غیر استریل می‌باشد. واکنش‌های آلرژیک نیز اغلب به دلیل حساسیت به برخی از ترکیبات موجود در جوهر ایجاد می‌شوند.

عفونت‌ها و واکنش‌های آلرژیک به صورت قرمزی، تورم، درد، خارش و حتی ترشحات گوشه‌ی چشم بروز پیدا می‌کنند. گاهی در موارد حاد و شدید، واکنش‌های آلرژیک به سایر نقاط بدن می‌توانند گسترش پیدا کنند.

 

 • آسیب به چشم و اطراف آن</strong>

  </li></ul>از آنجایی که چشم عضو حساسی محسوب می‌شود و تاتو آن در نزدیکی و داخل چشم صورت می‌گیرد، می‌تواند عوارض و آسیب‌های زیادی برای این عضو به همراه داشته باشد. این آسیب به دلیل سهل انگاری تاتو کار، تجهیزات و مواد غیر مرغوب و اشتباهات فنی به چشم و پوست اطراف چشم وارد می‌شود.

  این آسیب‌ها شامل: تحریک و التهاب پوست اطراف چشم، زخم شدن پلک، و در موارد جدی و نادر منجر به آسیب به قرنیه یا دیگر بخش‌های داخلی چشم می‌شود که در نهایت بروز مشکلات بینایی را به همراه دارد.

  </p&gt;

   • <li>

  عوارض تاتو داخل چشم در بارداری

در دوران بارداری موارد بسیاری وجود دارد که مادر نگران است روی سلامت جنین تاثیر نگذارد. عوارض تاتوی داخل چشم هم از این موارد محسوب می‌شود.

در دوران بارداری بدن مادر تغییرات زیادی از جمله تغییر در هورمون‌ها، سیستم ایمنی و پوست تجربه می‌کند. از این رو این تغییرات می‌تواند واکنش را نسبت به عوارض تاتو چشم بیشتر کند. مخصوصا واکنش‌های آلرژیک، پوستی و عفونت‌ها به واسطه‌ی جوهر و مواد شیمیایی در این دوران بیشتر است. بنابر این استرس ناشی از این علائم می‌تواند سلامت جنین را به طور جدی به خطر بیاندازد.

توصیه

تاتوکاران حرفه ای به خانم‌های باردار قبل از انجام تاتو، مراجعه به پزشک متخصص و مشورت با ایشان است. چرا که متخصص با بررسی شرایط و سلامت مادر با عوارض احتمالی تاتو داخل چشم توصیه می‌کند که این کار انجام دهید یا خیر.

 

در آخر

با عوارض و خطرات جدی ناشی از تاتو داخل چشم آشنا شدید. اکنون توصیه می‌شود برای کاهش این عوارض در انتخاب جوهر و ماد شیمیایی مورد استفاده، سپس کاربلد بودن تاتو کار و استریل و مجهز بودن لوازم مورد استفاده‌ی آن توجه ویژه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *